Po talkos Marijampolėje – ultimatumas garažų savininkams

  • Post category:Naujienos

Šeštadienį per pavasarinę talką „Darom“ 2200 marijampoliečių sutvarkė 40 miesto teritorijų. Aplinkos tvarkymo akcijos regione buvo pradėtos organizuoti, kai Marijampolėje įsikūrė Gamtos tyrimų ir ekologinio švietimo stotis. Šalies mastu tokios talkos buvo pradėtos organizuoti daug vėliau – 2008 metais.

Marijampoliečiai per keliolika metų sukaupė daug vertingos patirties, suformavo darbų organizavimo metodiką, todėl talkas rengia savarankiškai, respublikinis štabas jiems nevadovauja.

Sūduvos sostinės talkininkai turėjo galimybę internete registruotis iš anksto. Savivaldybės interneto svetainėje buvo žemėlapis su nurodytomis tvarkymo bei atliekų palikimo vietomis. Besiregistruojantieji pažymėdavo pageidaujamą vietą, savivaldybėje iš anksto galėjo apsirūpinti atliekoms skirtais maišais.

Šių metų talką „Darom“ organizavo savivaldybės Aplinkos valdymo skyriaus bei Marijampolės laisvalaikio užimtumo centro darbuotojai. Po dviejų valandų triūso marijampoliečiai rinkosi Rygiškių Jono gimnazijos stadione. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Vytenio bendrosios paramos logistikos bataliono kariai visus vaišino koše ir arbata, bendrovė „Mantinga“ – bandelėmis, o „Iceco ledai“ – savo produkcija.

Maždaug šešiasdešimčiai marijampoliečių prieš gerus trisdešimt metų šioje vietoje ant valstybės žemės buvo leista pasistatyti laikinus garažus. „Buvo susikūrusi bendrija, tačiau ji sunyko ir prieš šešerius metus buvo išregistruota. Garažai seniai nebeatlieka savo funkcijų. Iš jų gal tik trys keturi yra užrakinti. Kitų durys išplėštos. Apleistus garažus pamėgo benamiai. Prieš ketverius metus viename garaže sudegė benamis.

Savivaldybė kelis kartus ragino marijampoliečius nusikelti šiuos laikinus statinius, tačiau sureagavo ne visi. Kai kurie skardinius garažus išvežė, tačiau paliko visą jame buvusį šlamštą. Dabar nustatėme paskutinį terminą, – nukelti garažus, kurių liko 15, iki šių metų gegužės 6-osios. Po to viską griausime“, – teigė R. Pakrosnevičienė.

Aktyviausiems akcijos dalyviams organizatoriai įteikė padėkas. Savivaldybės Aplinkos valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Regina Pakrosnevičienė teigė, jog didžiausios miesto piktžaizdės – garažų bendrijų teritorijos. Garažų savininkai rūpinasi tik tuo, kas jiems priklauso. Per kelis metrus nuo pastatų besimėtančių šiukšlių, padangų ir kitokių atliekų bendrijos tvarkyti nenori. Jei ne pavasarinės talkos, po kelerių metų garažus bemaž iki stogų apsuptų kalnai šiukšlių.

Šeštadienį didžiausios talkininkų pajėgos buvo sutelktos Vasaros, Sporto ir Steponiškių gatvių sankirtoje, kur ne vieną dešimtmetį riogso seni garažai. Maždaug šešiasdešimčiai marijampoliečių prieš gerus trisdešimt metų šioje vietoje ant valstybės žemės buvo leista pasistatyti laikinus garažus. „Buvo susikūrusi bendrija, tačiau ji sunyko ir prieš šešerius metus buvo išregistruota. Garažai seniai nebeatlieka savo funkcijų. Iš jų gal tik trys keturi yra užrakinti. Kitų durys išplėštos. Apleistus garažus pamėgo benamiai. Prieš ketverius metus viename garaže sudegė benamis. Savivaldybė kelis kartus ragino marijampoliečius nusikelti šiuos laikinus statinius, tačiau sureagavo ne visi. Kai kurie skardinius garažus išvežė, tačiau paliko visą jame buvusį šlamštą. Dabar nustatėme paskutinį terminą, – nukelti garažus, kurių liko 15, iki šių metų gegužės 6-osios. Po to viską griausime“, – teigė R. Pakrosnevičienė.

Marijampoliečiai ir atvykę svečiai giria išgražintą miesto centrą ir parkus, tačiau šalia judrių gatvių esantis šis garažų lūženų masyvas Sūduvos sostinei daro gėdą. Išmėžti garažų teritoriją šeštadienį ėmėsi Vytenio bataliono kariai bei šauliai. Atliekos iš karto buvo rūšiuojamos. R. Pakrosnevičienė pastebėjo, jog marijampoliečiai kasmet šiukšlina vis mažiau, tačiau miesto aplinka vis tiek dar tebedusinama padangomis, plastmasiniais buteliais, buitinės technikos liekanomis.

Šeštadienį į talką rinkosi įvairaus amžiaus marijampoliečiai – nuo darželinukų iki senjorų. Kasmet aktyviai talkose dalyvauja Onos Sakalauskienės vadovaujamo Trečiojo amžiaus universiteto studentai. Senjorai kruopščiai išvalo priešais senąjį kolegijos pastatą esantį parką. Marijampolės pataisos namų darbuotojai šiemet ne tik tvarkė prie Šešupės esantį Jaunimo parką, bet ir pasodino jame medelių.

Marijampolietis Darius Kemeraitis su kolegomis ir bičiuliais švarino parką, esantį tarp Dramos teatro ir socialinės globos namų. „Mums dirbant, iš globos namų atėjo močiutė ir paklausė, ar galėtume į medį įkelti tris inkilus, kuriuos ji padarė. Buvo labai smagu jai padėti“, – linksmai pasakojo Darius.